Kötü Amaçlı Cryptolocker Yazılım Temizleme

Alt yapısı harika oluşturulan Sophos xg firewall sisteminin kullanılmaması neticesinde ortaya çıkacak yazılımı ve mobil veri cihazlarının karşılaşacağı tehlike unsurları aşağıda belirtilmiştir.

Kötü Huylu Oluşturulan Yazılım Çeşitleri Nelerdir? Bu Kötü Huylu Yazılımlar Nasıl Önlenir? Nasıl Önüne Geçilir? Tespitleri Nasıl Yapılır? Bunlar Nasıl Kaldırılır İşte Cevapları

Kötü Amaçlı Yazılım Ne Demektir?

Kötü niyetli, kötü amaçlı yazılım ingilizce ismi ile malware yani bu tip yazılımlarını birleşmeleri ve bir araya gelmesi ile kısaltılmış bir şekilde meydana gelmektedir. Hackerların çok faydalandıkları ve kullanıcıların veya diğer kurumların sistemlerinde bulunan titiz bilgilere ulaşmak amacıyla kullanmış oldukları worm, trojan ve diğer kötü amaçlı bilgisayar ve diğer mobil veri kullanıcılarının tamamına kötü amaçlı yazılım denilmektedir.

Microsoft programının bütünlüğü ile kötü amaçlı yazılım çeşitlerini tek bir bilgisayar ya da tek bir sonucu veya bilgisayarlarda bulunan internet ayarlarına zarar vermek sureti ile tasarlanan yazılımların genel tanımıdır.

Kötü Amaçlı Oluşturulan Yazılım Çeşitleri

Kötü amaç ile tasarlanmış yazılımları belli bir kategoriye sokabilmek aslında birçok çeşitli yol ve yöntem ile mümkün olabilmektedir. Bunların başında gelen kötü amaçlı yazılımın nasıl çoğaldığı, nasıl türediği, nasıl mobil cihazlara bulaştığı ile ilgili olmaktadır.

Worm: Bilgisayarlar arasında yayılabilen ve birbirinden bağımsız bir şekilde kötü amaç ile oluşturulmuş yazılımların bir türüdür.

Trojan: Bu kötü amaçlı yazılım sinsice kendini bir daha üretme ya da çoğaltma yeteneğine sahip olmayan bir yazılım çeşidi olmasına rağmen kendisini kullanıcının işine yarayacak bir yazılım türü olarak göstermektedir ve kullanıcının aktif hale gelmesi için kullanıcıyı manipüle etmeye çalışır. Bu şekilde bütün sisteme yayılmayı başarmış olur.

Kötü amaç ile oluşturulan yazılımları belli bir ortak paydada birleştirmenin bir başka yöntemi ise bu yazılımların, kullanıcıların sistemine nasıl başarılı bir şekilde bulaştıkları, çoğaldıkları, yayıldıkları ve sonra ne yaptıkları ile ilgili olmaktadır.

Kötü amaç ile oluşturulan yazılım programları tarafından sık bir şekilde kullanılmış olan çok çeşitli potansiyel saldırı yöntemleri mevcuttur.

Casus Yazılım Türü: Bir kullanıcı ile ilgili İngilizce bir şekilde bilgi toplayabilmek amacı ile tasarlanmış yazılımlar olarak bilinmektedir. Temel olarak bilgisayar ve diğer mobil cihazlar kullanılırken gönderilmiş olan ve alınmış olan bütün verileri ve iletileri ele geçirerek bunları üçüncü kişilere hatta dördüncü kişilere gönderebilme yeteneğine sahip olan casus bir yazılım türüdür.

Kullanıcının kullanmış olduğu şifreyi belirleme yöntemi ise kullanıcının klavyenin tuşlarına basarken sıralamasına dikkat ederek şifreyi ele geçirme yöntemini başarabilmesidir.

Rootkit Yani Kök Kullanıcı Yazılım Versiyonu: Bir mobil cihaz veya herhangi bir sisteme çok uzaktan ulaşabilme ve kontrollü sağlayabilme gibi bir durum söz konusu olduğunda Bu yazılım araçları kullanılmaktadır. Hedef olan sisteme ya da bir mobil cihaza çok başarılı bir şekilde erişebilen kök kullanıcı takımı, sistem yöneticisinin vereceği izni ele geçirerek bu gücü çok başarılı bir şekilde kullanabilme ve kendi kafasına göre hareket etme yetkisine sahip olmaktadır.

Adware: Kullanılan internet tarayıcıları ve daha kötü amaçlı oluşturulan yazılım programlarını indirmeye zorlayan ve bu tür ve reklamlar vasıtasıyla kendini belli eden kötü amaçlı bir yazılım çeşidi olarak kullanıcıların karşısına çıkmaktadır.

Kötü Amaçlı Oluşturulan Sistem Yazılımları Ve Programlarının Önlenebilmesi Nasıl Başarılabilir ?

Paragrafın başında da belirtildiği gibi kötü amaçlı yazılım ve diğer sistem programlarının önlenebilmesi ve mobil cihazların çok etkin bir şekilde zarara uğramadan çalışabilmeleri nin en temel koşulu Sophos xg firewall sistem yazılımları mobil cihazlara uyarlanması ve kullanılması ile mevcut olabilmektedir.

Bu sistem yazılımları mobil cihazlara ve bilgisayarlara uyarlanır, kullanılmaya başlaması ile birlikte aslında gerek firmalar gerekse de bireyler bazında tehlike arz edecek olan siber saldırılar ya da kötü amaçlı sistem yazılımlarının işlevlerinin en aza indirilmesi hata yok edilmesi sağlanılabilir.