5651 Sayılı Kanun Nedir?

5651 KABUSUNUZ OLMASIN

5651 sayılı kanun, “İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkında” bir Türk kanunudur. Kanun, 2007 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilmiştir.

Bu kanunun amacı, internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi, internet üzerinden işlenen suçların önlenmesi ve bunların takibi ve cezalandırılmasıdır. Kanun, internet sağlayıcılarını, internet ortamında işlenen suçların önlenmesi ve bunlarla mücadele etmek için bir dizi yükümlülük altına almaktadır.

SOPHOS cihazları, internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayın yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkındaki 5651 sayılı kanun çerçevesinde suç kampanyasına giren teşebbüslerin önlenmesi ve yapılanların kayıt altına alınması ile ilgili bütün ihtiyaclarınızı karşılar.

 • Çoklu Bağlantı Yöneticisi
 • Cihaz Üzerinde Raporlama
 • Bant Genişliği Yönetimi
 • Ağ Geçidi Anti – Virus Koruması
 • Ağ Geçidi Anti – Spam Koruması
 • İçerik Filtreleme
 • IDP (Saldırı Tespit ve Engelleme)
 • Kimlik Tabanlı Güvenlik Duvarı
 • VPN

5651 Sayılı Kanun Neleri Kapsar?

MADDE 8 – (1) İnternet ortamında yapılan içeriği aşağıdaki suçları oluşturduğu hususunda yeterli şüphe sebebi bulunan yayınlarla ilgili olarak erişimin engellenmesine karar verilir:

a) 26 / 9 / 2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan;

 1. İntihara yönlendirme (madde 84),
 2. Çocukların cinsel istismarı (madde 103, birinci fıkra),
 3. Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma (madde 190),
 4. Sağlık için tehlikeli madde temini (madde 194),
 5. Müstehcenlik (madde 226),
 6. Fuhuş (madde 227),
 7. Kumar oynanması için yer ve imkan sağlama (madde 228),

Rusya, Ukrayna gibi yurt dışından Türkiye’deki KOBİ’lerin muhasebe kayıtlarına giren hackerler, firmaların cari hesaplarını şifreleyerek, bilgileri çözmek için para talep ediyor. Türkiye genelinde birçok firma bu konuda mağdur olurken, Bursa’da da 75 firmanın bilgisayarlarına hackerlerin saldırdığı ve para talep ettiği ortaya çıktı. Genelde orta ölçekli firmaların uzaktan erişim şifrelerini değişik denemelerle kıran korsanlar, hesapları sıkıştırıyor. Müşteri cari hesap bilgilerine firmaların yeniden ulaşabilmesi için şifreyi binlerce dolarla satan korsanlar, genelde Türkiye’nin suçlu takası olmayan Ukrayna gibi ülkelere parayı havale ettirerek alıyorlar. Havale yapılınca hackerlar şifreledikleri bilgileri serbest bırakıyor.

SOPHOS ÜRÜNLERİ VE LİSANSLARI İÇİN İLETİŞİME GEÇİN

5651 Sayılı Kanunun bazı temel hükümleri şunlardır:

 • İnternet sağlayıcıları, kullanıcılarının yasalara uymalarını sağlamak için gereken tedbirleri almakla yükümlüdür.
 • İnternet sağlayıcıları, yasadışı içeriklerin yayınlanmasını önlemek için gereken tedbirleri almalıdır. Aksi takdirde, suçun işlenmesine yardımcı oldukları iddiasıyla sorumlu tutulabilirler.
 • İnternet sağlayıcıları, suçun işlenmesine ilişkin tespit edilen bilgileri yetkili makamlara derhal bildirmek zorundadır.
 • İnternet sağlayıcıları, kullanıcıların verilerini saklamakla yükümlüdür ve yetkili makamların talepleri doğrultusunda bu verileri yetkili makamlara sunmakla yükümlüdür.
 • İnternet kullanıcıları, internet ortamında işlenen suçlar hakkında bilgi sahibi olduklarında, bu bilgileri yetkili makamlara bildirmekle yükümlüdür.

Bu kanun, internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi, suçların önlenmesi ve bunlarla mücadele edilmesi konusunda Türk hukuk sistemi açısından önemli bir düzenlemedir. Ancak bazı eleştiriler de almaktadır, özellikle ifade özgürlüğü konusunda bazı endişeler bulunmaktadır.

 

5651 sayılı kanun kimleri kapsıyor?

5651 sayılı kanun, Türkiye’deki tüm internet sağlayıcılarını, internet ortamında yapılan yayınları ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçları kapsar. İnternet sağlayıcıları, internete erişim hizmeti sağlayan her türlü kuruluşu ve bireyi kapsar. Bu kapsamda internet servis sağlayıcıları, internet kafe işletmeleri, web siteleri, sosyal medya platformları, e-posta sağlayıcıları ve diğer internet hizmeti sağlayıcıları gibi birçok farklı kuruluşu kapsar. Ayrıca, internet kullanıcılarının da bu kanun kapsamında bazı yükümlülükleri vardır. Örneğin, yasadışı içerikleri yetkili makamlara bildirme yükümlülükleri gibi.

 

5651 sayılı kanun cezası nedir?

5651 sayılı kanuna göre, internet ortamında yapılan suçlara ilişkin cezalar farklılık gösterir. Kanunun bazı hükümlerine göre suçlulara idari para cezası verilirken, bazı hükümlerine göre ise suçlu hapis cezasına çarptırılabilir. İşlenen suçların niteliğine göre cezalar değişiklik gösterir.

Örneğin, yasadışı içeriklerin internet ortamında yayınlanması suçunda, internet sağlayıcılara 100.000 TL’ye kadar idari para cezası verilebilir. Yayınlanan içerik, özellikle çocukların cinsel istismarına yönelik ise, internet sağlayıcılara 500.000 TL’ye kadar para cezası uygulanabilir. İnternet kullanıcıları, yasadışı içerikleri yetkili makamlara bildirmezlerse, 5000 TL idari para cezası alabilirler.

Ancak bazı suçlar ciddi bir şekilde cezalandırılır ve hapis cezası ile sonuçlanabilir. Örneğin, suç işlemek amacıyla bir internet sitesinin açılması veya işletilmesi, yasadışı bahis oynatılması veya kumar oynatılması, kişisel verilerin hukuka aykırı olarak kaydedilmesi ve işlenmesi gibi suçlar hapis cezası ile sonuçlanabilir. Hapis cezası, suçun niteliğine göre değişiklik gösterir.

Bilgi Almak İçin Şimdi Arayın!