Günümüz Siber Tehditleri Hackerlardan Nasıl Korunuruz

Mobil cihazlar ile ilgili güvenlik sistemleri problemlerini takip etmekte olan kullanıcıların daha bildikleri gibi zararlı yazılımlar ve diğer problemler içermekte olan siteler oldukça yaygın hale gelmiştir günümüzde.

Siber Saldırılar Zaman Geçtikçe Daha Çok Artmaktadır

Dünya devi Google’ın vermiş olduğu bilgilere göre hackerlar tarafından ele geçirilmiş olan sitelerin sayısında geçtiğimiz senelere göre %40’ a yakın bir artış bulunmaktadır.

Bu artış şunu göstermektedir ki güvenlik uzmanlarının yapmış oldukları faaliyetleri eski verilere göre daha da ciddiye almaları gerekmektedir.

Hackerların hedefi haline gelmekten kaçınmak ile ilgili bir çalışma gerçekleştirmek durumunda kalan firmaların yapması gereken bazı yöntemler mevcuttur.

Hackerlardan Korunmanın Bazı Yöntemleri Aşağıda Belirtilmiştir.

  • Kullanıcılar, hackerlar tarafından hedef haline gelmeyi istemiyorlarsa Öncelikle verilerini ve diğer bilgilerini sakladıkları ve depoladıkları alanlarda ve dosyalama sistemlerinde çok kolay bir şekilde tahmin edilebilen doğum tarihi ya da isim yada soy isim gibi basit şifreleme yöntemlerini kullanmaktan vazgeçmeliler.

Bu tip şifreleme yöntemlerinin kullanılması aslında siber saldırı hazırlığı yapan kişilerin işlerini daha da kolaylaştırmaktadır.

Bunun yerine çok daha zor, kesinlikle tahmin edilemeyecek şifreleme yöntemlerinin kullanılması daha faydalı olacaktır.

Hatta mümkün ise bazen sitelere giriş de çok aşamalı durumlardan oluşan kimlik doğrulama yöntemlerinin kullanılması daha da faydalı olacaktır.

  • Kullanıcıların özellikle de kendilerine gelen elektronik posta mesajlarını açarken Ek dosyaları açmamaları ya da kendilerine bazen anket soruları soruluyormuş gibi belli aşamalardan ve bir sürü diziden oluşan soruların sorulması yöntemlerinin neticesinde şifrelerini kendi elleriyle hackerların eline vermektedirler. Bu konuda dikkatli olmaları gerekmektedir.
  • Kullanıcıların kullanmış oldukları internet ile ilgili bütün yazılımları işletim sistemlerini ya da yazılım ile ilgili diğer ürünleri güncel tutmaları gerekmektedir.

Sophos xg firewall yazılım sistemlerinin kullanılması ile ilgili bütün yazılım ve işletim sistemleri ve yazılım ile ilgili diğer ürünleri güncel tutmak çok daha mümkün hale gelecektir.

Bu sistem kendini otomatikman güncellediği için önceden bir problem ortaya çıkacağı zaman bunu hisseder ve anında yok etmeye çalışır.

  • Kullanıcılar bazen sitede gezinirken bazı reklamlar karşılarına çıkmaktadır. Merak edip o reklamlara tıkladıkları zaman virüs anında bulaşır. Bu nedenle reklamların mümkün olduğunca lazım değilse tıklanmaması gerekir.
  • Mobil cihazlarda bulunan, eskiden girilmiş girdilerin, verilerin ve bilgilerin anti virüs ve programları sayesinde temizlenmeden tekrar mobil cihazlara yüklenilmesi durumunda da aslında virüs yayılabilir hackerlar, bu şekilde de amaçlarına ulaşabilirler.
  • Güvenli bir şekilde şifrelenmemiş olan web sitelere kullanmak ile bunların girdileri, verileri ve diğer bilgilerinin sağlam bir şekilde şifrelenmemiş halde sitede bulunması da hackerlar tarafından açık olarak algılanıp saldırıya geçmeleri ne sebep olmaktadır.
  • Hiç bilinmeyen ya da ilk defa karşılaşılan site isimlerinin girilmemesi ya da girilecekse bile Sophos xg firewall önce bir alt yazılımı ve donanımı sağlam bir şekilde oluşturulmuş şifreleme yöntemleri koruyucu güvenlik önlemlerinin kullanılması çok fazla önem arz etmektedir.

Sanal Ortamın Güvenliğinin Önemi

Dijitalleşen dünyanın getirmiş olduğu teknik yenilikler sayesinde işletmeler firmalar ve dünya çapında ekonomik faaliyette bulunan işletmeler, bütün bilgilerini, verilerini ve diğer girdilerini sağlam bir kazığa bağlamak zorundadırlar. Aksi halde milyonlarca dolar ile karşılanamayacak kadar zarar ile karşılaşabilirler.