Firewall – Güvenlik Duvarı Nedir?

İnternet ortamında zararlı yazılımların pek çok sayıda bulunduğu bir yer ve bu nedenle internete bağlanan her araç teknik açıdan tehlikeye maruz kalabilmektedir. Buna bağlı olarak bilgisayarımızı, tabletimizi ya da akıllı cep telefonumuzu bu tehditlerden nasıl engelleyeceğiz? Birden fazla birey anti-virüs uygulamalarının yalnız başına güvenliği yerine getirmek namına yeterli olduğunu zannedip, firewall yazılım programını atlamaktadır.

İsterseniz başlangıçta firewall ne olduğunu izah edelim, sonrasında neden bu güvenlik tercihini atlamamamız gerektiği konusuna bakalım.

Firewall (Güvenlik Duvarı) Ne İşe Yarar?

Basit olarak güvenlik duvarı; cihazınızı, tabletinizi ya da akıllı cep telefonunuzu internette bulunmakta olan veri tabanlı zararlı yazılım tehditlerine karşı önlem alan güvenlik uygulamasıdır. Siber konusunda girdiler bilgisayarlar, sunucu ağları ve router sistemleri arasında kontrol işlemlerini yapar. Bu güvenlik duvarı ise bu girdinin kontrolünü sağlayarak güvenilir olup olmadığını belirler ve tehtit bulunduranları engelleyerek sizleri korumaktadır.

Neyse ki günümüz dünyasında bireyler ek bir firewall uygulaması kullanmasa da birden fazla modern işletim yönteminde temel özellikleri barındıran bir firewall kesinlikle bulunmaktadır. Fakat tabii ki bu durumda en mükemmel sonucu elde etmek için başka bir firewall uygulaması seçilmesi gerekmektedir.

Firewall, İzni Bulunmayan Uzaktan Ulaşıma Karşı Sizin Güvenliğinizi Sağlar

Karşınıza çıkabilecek en kötü durumlardan biri, izninizin alınmadan bilgisayarınızın bir başka kişi tarafından kontrolünün yapılması olmalıdır. Fakat düzgün yapılmış bir firewall ve güvenlik güncelleme işlemleri eksik olmayan modern bir işletim yöntemi yapılarak bilgisayarınızın diğer bir birey tarafından uzaktan ulaşabilme sorununu tamamen engelleyebilmektesiniz.

Bunlara ek olarak tabii ki yüklemiş olduğunuz işletim sisteminin aslının olmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun sebebi Torrent programı ile indirilen birden fazla işletim sisteminin içerisinde trojan, keylogger ve çeşitli sorunlu yazılımların girişi yapılmaktadır. Bu şekilde olan bir işletim sisteminin kurulum işlemini yaptıktan sonra firewall yazılımını kullanmanız bile sizin için güvenli bir ortam olmasına katkı sağlamayacaktır.

İsteğiniz Dışında Olan İçerikleri Bulunduran Mesajların İletilmesine Engel Koyulur

İnternet ortamında kişileri aldatarak tehdit bulunduran yazılımları sistemlere giren birçok insan bulunmaktadır. Firewall güvenlik yazılımını bilgisayarınızda bulundurmadığınızda size güvenli bir mesaj gibi görünen linke tıklama yapabilir ve bir saniyelik dalgınlığınız sebebiyle cihazınızın veya belgelerinizin hasar görmesine sebebiyet verebilirsiniz.

Çevrimiçi Oyunların Güvenliliği Daha Fazla

Günümüz dünyasında online oyunların popülerliği oldukça yüksektir. Hepsinin adını sayamayacağımız birden fazla çeşidi olan çevrimiçi oyunlar milyonlarca birey tarafından oynanmaktadır. Gençler bu oyunlar üzerinden hedef alınarak harekete geçiliyor. Bu biçimde olan hasarları engellemek için yine firewall yazılımının gerekliliği oldukça yüksektir.

Uygun Olmayan İçerikleri Kısıtlayın

Makalemizin bu kısmına kadar Firewall ile engelleme imkanız olan hasarlı yazılımlardan söz ettik. Fakat Firewall yalnızca bununla sınırlı olmamakta, hasarlı olmasalar bile Firewall ile şahsi isteğinizle bütün web siteleri ya da bir türü engelleme işlemi yapabilmektesiniz.