Güvenlik duvarı olarak bilinen “FireWall”; cihazın diğer ağlardan gelecek olan saldırılara karşı korunmasını, tanımlanan kurallara göre iç ve dış ağ trafiğinin kontrollerini sağlayan, aynı zamanda web uygulamalarında kısıtlama yapabilen bir ağ geçidi olarak tanımlanabilir.

FireWall kurulumu yapılmasının ardından cihazı tehditlerden koruyan bu sistem, diğer cihazlardan ayrı bir cihaz üzerine kurularak kendisine gelen paketlerin gitmesi gerekli olan yerlere gidip gitmeyeceğine karar vermesini sağlar. Cihazını olası risklere karşı korumak ive daha güvenli şekilde işlem yapılmak isteyen kullanıcılar FireWall güvenlik sistemi kullanmaktadır.

2- FireWall Nasıl Çalışır?

İnternet üzerinden saldıran hackerler, virüsler ve diğer sorunlar ile uğraşmak istemeyen ve buna karşı önlem almak isteyen kullanıcılar FireWall güvenlik duvarını tercih etmektedir ve bu bir sistem giderek daha da yaygın halde kullanım bulmaktadır. FireWall kurulumunun yapılmasının ardından gelen paketler denetlenir. Sistem bu sayede geçiş için izin verip vermeyeceğine karar verir ve işlemini yapar. Paket filtrelenmesi sistemin ağ denetimlerinde kullandığı metotlardan biridir.

Kurulumun tamamlanmasından sonra internet ağı üzerinden gelen paket veya gidenleri kontrol ederek risklere karşı önlemler almakta ve gerekirse engelleme işlemi yapmaktadır. Ayrıca sistemin raporlama işlemi ile yapılan işlemler konusunda daha detaylı bilgi alınması sağlanmaktadır.

3- FireWall Cihazı Ne İşe Yarar?

FireWall, cihaza dışarıdan veya içeriden gelecek tüm virüs, hacker saldırıları, uygunsuz içerikler ve spam gibi pek çok farklı konu üzerinde koruma sağlamaktadır. Cihazı kullanmak isteyenler kurulumun yapılmasını sağlayarak oluşacak saldırılarak karşı bilgisayarlarını güvenli bir şekilde koruyabilirler.

Sistem; cihaz erişimlerin engellenmesini ya da kısıtlanmasını sağlayarak bilgisayarını güvenliğini sağlamaktadır. Ayrıca raporlama işlemi ile engellenen saldırılara karşı bilgi alınmasına da yardımcı olmaktadır. Gelişmiş sistemi sayesinde devamlı şekilde virüs ve saldırılar ile cihazın zarar görmesini istemeyenlerin tercih edebileceği bir güvenlik duvarı olmaktadır.

4- FireWall Kurulumu

Güvenlik duvarı olarak kullanılan ve diğer yerel ağlar üzerinden yapılacak olan saldırılara karşı cihazı koruyan FireWall’un kurulumu profesyonel kişiler tarafından kolayca yapılabilmektedir. Güvenlik duvarı ile cihazını korunaklı hale getirmek isteyenler kurulumun yapılması için işinde iyi olan kişiler ile çalışabilir. Bu sayede zorlanmadan yapılacak kurulumun hemen ardından cihazın güvenli bir şekilde kullanılması mümkündür.